top of page

Sarkopeenia: Miks vananedes lihasmass väheneb ja kuidas seda ennetada


Vananemine toob kaasa mitmeid muutusi meie kehas, millest üks märkimisväärsemaid on lihasmassi vähenemine. Seda nähtust tuntakse sarkopeenia nime all. Kuigi see on loomulik osa vananemisprotsessist, on oluline mõista, mis see on, kuidas see meie elu mõjutab ja mida saame teha selle aeglustamiseks.


Mis on Sarkopeenia?


Sarkopeenia on seisund, kus vananedes kaotame lihasmassi, lihasjõudu ja lihaste funktsionaalsust. See protsess algab tavaliselt umbes 30. eluaastast, kus lihasmass hakkab järk-järgult vähenema. Uuringud näitavad, et 30. ja 60. eluaasta vahel kaotame umbes 3-8% oma lihasmassist iga kümnendi jooksul. Pärast 60. eluaastat võib see protsess kiireneda, põhjustades kuni 5-10% lihasmassi vähenemist kümne aasta jooksul.


70. ja 80. eluaastates võib inimene olla kaotanud kuni 50% oma lihasmassist võrreldes noorukiea tipuga. See ei ole aga ainult esteetiline probleem; lihasmassi vähenemine mõjutab oluliselt meie elukvaliteeti, suurendades kukkumiste ja vigastuste riski ning vähendades liikuvust ja üldist füüsilist võimekust.


sarkopeenia

Miks sarkopeenia tekib?


Sarkopeenia tekkimise põhjuseid on mitu:

  1. Hormonaalsed muutused: Vananedes väheneb kehas hormoonide, näiteks kasvuhormooni ja testosterooni tase, mis mängivad olulist rolli lihaste kasvus ja taastumises.

  2. Vähenenud füüsiline aktiivsus: Paljud inimesed muutuvad vanemaks saades vähem aktiivseks, mis kiirendab lihasmassi kadu. Eriti oluline on siin jõutreeningu puudumine, mis on lihasmassi säilitamiseks kriitiline.

  3. Toitumine: Ebapiisav valgu- ja kaloraaž võib takistada keha võimet säilitada ja taastada lihaseid. Vanematel inimestel võib toidu seedimine ja omastamine olla keerulisem, mis omakorda võib viia toitainete puuduseni.

  4. Põletikud ja haigused: Kroonilised haigused ja pikaajalised põletikulised seisundid võivad kiirendada lihaste kadu. Näiteks diabeet, südame-veresoonkonna haigused ja teatud autoimmuunsed haigused võivad kõik mõjutada lihasmassi.



Kuidas sarkopeeniat ennetada?


Kuigi sarkopeenia on loomulik vananemisprotsessi osa, on selle mõju võimalik märkimisväärselt vähendada. Siin on mõned peamised strateegiad:


  1. Regulaarne jõutreening: Jõutreening on kõige efektiivsem viis lihasmassi säilitamiseks ja suurendamiseks vananedes. Isegi vanemas eas alustamine võib tuua märkimisväärseid tulemusi. Kaalu tõstmine, keharaskusega harjutused ja muud vastupidavusharjutused aitavad stimuleerida lihaste kasvu ja säilitada tugevust.

  2. Tasakaalustatud toitumine: Toit, mis on rikas valkude, vitamiinide ja mineraalide poolest, aitab säilitada ja taastada lihasmassi. Eriti oluline on piisav valgu tarbimine, mis toetab lihaste taastumist ja kasvu. Vanematel inimestel on soovitatav tarbida rohkem kvaliteetset valku igas toidukorras.

  3. Aktiivne eluviis: Regulaarne liikumine, isegi kui see pole intensiivne treening, võib aidata säilitada lihasmassi ja liikuvust. Jalutamine, ujumine, jooga ja muud mõõdukad füüsilised tegevused aitavad hoida keha aktiivsena ja ennetada lihasmassi kadu.

  4. Meditsiiniline järelevalve: Kui on diagnoositud kroonilisi haigusi või hormonaalseid probleeme, võib arstiga konsulteerimine aidata leida viise lihasmassi säilitamiseks. Hormoonasendusravi või põletikuvastased ravimid võivad mõnel juhul osutuda vajalikuks.



Kokkuvõtteks


Sarkopeenia ei ole vältimatu osa vananemisest, vaid seda saab oluliselt aeglustada ja isegi osaliselt tagasi pöörata. Teadlikkus oma keha muutustest, tervislik toitumine ja regulaarne treening võivad aidata säilitada lihasmassi ja elukvaliteeti kõrges vanuses. Alustada pole kunagi liiga hilja – iga samm loeb.



Massaaž


Massaaž võib olla väärtuslik täiendav vahend sarkopeenia ennetamisel ja leevendamisel, pakkudes lihastele olulist tuge. Regulaarne massaaž parandab vereringet, mis soodustab toitainete ja hapniku jõudmist lihastesse, aidates säilitada nende funktsionaalsust. Samuti aitab massaaž leevendada lihaspingeid ja -valusid, suurendades liikumisvõimekust ja võimaldades vananevatel inimestel püsida füüsiliselt aktiivsed. Kuigi massaaž ei asenda jõutreeningut ja tervislikku toitumist, võib see olla oluline komponent terviklikus lähenemises, mis toetab lihaste säilimist ja elukvaliteedi parandamist.

bottom of page